Dzięki reklamom (nienatarczywym ;) nasz portal może istnieć.
Wesprzyj nas i rozważ wyłączenie oprogramowania blokującego reklamy.
Brak dostępu
Portal Noclegi Transport Usługi Niezbędnik Wypoczynek Gastronomia Kultura i Rozrywka Galeria

Pogoda w Okunince


Temperatura: 10.1 °C

Wilgotność: 89 %

Ciśnienie: 1005 hpa


Nasi Partnerzy


Lubelskie - Smakuj Życie


Banery reklamowe


baner

Statystyki


Licznik odsłon
dzisiaj/Dzisiaj:1722
wczorajWczoraj:3418
w tym miesiacuW tym miesiącu:9162
wszystkichWszystkich:3650620

liczymy od 19.02.2014Licznik odwiedzin
dzisiaj/Dzisiaj:1720
wczorajWczoraj:3374
w tym miesiacuW tym miesiącu:8726
wszystkichWszystkich:2955149

liczymy uczciwie!
tylko unikalne numery IP!


Apteka dyżurującaDYŻUR NOCNY

Apteka Przyszpitalna

Al. Piłsudskiego 115
Włodawa


Pokaż na mapieKościół pw. św. Ludwika

DANE PODSTAWOWE
Adres: Klasztorna 7
Miejscowość: Włodawa
Telefon: (82) 572 13 66
Email:
WWW: www.wlodawa.paulini.pl

Profil ten wyświetlono w sumie 268540 razy
z 5512 unikalnych adresów IP

Krótki opis

Późnobarokowy kościół z końca XVIII w. to wizytówka architektoniczna Włodawy. Świątynia usytuowana na skarpie, 300 metrów od rzeki Bug (a tym samym od granicy z Białorusią) była przed wiele stuleci kolebką katolicyzmu na terenie Włodawy i pobliskich miejscowości. Dziś znajduje się tutaj prężnie działająca parafia rzymskokatolicka obsługiwana przez ojców Paulinów z charyzmatycznym o. Stanisławem Jaroszem na czele. Na szczęście ojcowie nie zamykają się w klasztornych murach i poza bardzo starannie przygotowanymi nabożeństwami aktywnie uczestniczą w życiu parafii oraz całego miasta. Prowadzą min. duszpasterstwo chorych, wspólnotę młodzieżową, neokatechumenat, scholkę dziecięcą oraz punkt charytatywny. Poza typowo „duchową” działalnością, włodawscy Paulini silnie zaangażowali się w odrestaurowanie niesamowicie zaniedbanego kościoła oraz klasztoru. Główne prace remontowe zakończyły się jesienią 2012 r.

Nabożeństwa w niedziele i święta odbywają się w godzinach: 7:00, 9:00, 10:30 (suma), 12:00 (dla dzieci), 16:00 (dla młodzieży), 18:00

Warto w tym miejscu dodać, że ojcowie Paulini dysponują na terenie swojego klasztoru konkretną bazą noclegową. Noclegi dedykowane są przede wszystkim rodzinom lub mniejszych grupom osób. Do dyspozycji gości jest ok. 30 miejsc noclegowych. Wyżywienie we własnym zakresie lub w klasztornej stołówce (po uprzednim uzgodnieniu). W sprawie rezerwacji noclegów można śmiało dzwonić do o. Dariusza (tel. 603 199 756)


Powrót do przeszłości...


Historia parafii rzymskokatolickiej we Włodawie sięga XVI wieku. Choć to wielokulturowe miasto było w owym czasie silnie „skalwinizowane”, to na jego terenie żyło ok. 28 katolickich rodzin. Co ciekawe, rodziny które tworzyły tą mikroskopijną parafię posiadały już wtedy swój własny kościół (dzięki staraniom księżnej Fiodory z Sanguszków Prońskiej). Kiedy właścicielem miasta stał się Ludwik Konstanty Pociej, katolicka machina ewangelizacyjna ruszyła pełną parą. O ściągnięciu Paulinów do Włodawy zadecydował pewien ciekawy epizod z życia Pocieja (który mógł przypłacić go swoim życiem). [...czytaj więcej]

Otóż hetman Pociej wojujący w obronie praw szlachty Wielkiego Księstwa litewskiego postanowił udać się do króla Augusta II aby ukrócić hegemonię rodu Sapiechów. Sapiechowie przeczuwając problemy jakie mogą wyniknąć ze spotkaniu króla z Pociejem, decydują się na zgładzenie niewygodnego hetmana. Ludwik Pociej cudem unika śmierci znajdując schronienie w siedzibie stołecznych paulinów. W dowód wdzięczności za uratowane życie (które później przypisze Matce Bożej), proponuje Paulinom utworzenie klasztoru we Włodawie. Kiedy sytuacja w księstwie zaczyna się uspokajać, plan Pocieja wchodzi w życie. Na start ojcowie Paulini (z przeorem Dominikiem Paprockim na czele) dostają do swojej dyspozycji mały, drewniany, pokalwiński kościółek. Na początku XVIII kończy się budowa klasztoru wg projektu włoskiego artysty – Józefa Pioli. Wtedy też oddano do użytku tymczasowy kościół, w którym włodawscy katolicy mogli się modlić do czasu wybudowania docelowej, barokowej świątyni z prawdziwego zdarzenia. Planowano by projektem nowego kościoła zajął się „człowiek od klasztoru” czyli Józef Piola. Okazało się jednak, że projekt Pioli był po prostu za drogi dla Paulinów, dlatego zdecydowali się na współpracę z nadwornym architektem rodu Sanguszków – Pawłem Fontaną. Prace nad świątynią trwały niemal 50 lat (od 1733 – 1780). Po oddaniu kościoła wiernym, wspólnota rzymskokatolicka we Włodawie z 28 rodzin rozrosła się do kilku tysięcy.

Sami ojcowie cieszyli się życzliwością swoich parafian. Paulini, silnie krzewili kult maryjny i to właśnie oni przywieźli ze sobą z Jasnej Góry kopię Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej (który zaginął później w czasie wojennej zawieruchy). Obraz szybko zasłynął wieloma łaskami wśród lokalnej ludności. Włodawscy Paulini byli także gorliwymi orędownikami polskości i angażowali się w sprawy które mogły poprawić sytuację kraju, lub później przyczynić się do odzyskania przez niego niepodległości. Ojcowie pomagali uczestnikom powstania styczniowego, a sam klasztor stał się kolebką polskości w czasie największych ucisków. Takie działania nie podobały się władzom Imperium Rosyjskiemu i zaraz po stłamszeniu powstania styczniowego rosjanie „rozliczają się” z paulinami. W listopadzie 1864 r. dochodzi do kasaty klasztoru. Budynek klasztoru zostaje ograbiony z cennych przedmiotów a zakonnikom zaproponowano sekularyzację (czyli tzw. „zeświecczenie”). Ojców którzy nie chcieli zgodzić się na taką propozycję, wywieziono do klasztoru zbiorczego na Jasnej Górze. Kościół trafił pod opiekę duchowieństwa świeckiego a w klasztor w ręce urzędników.

Taki stan rzeczy będzie trwał przez następne, długie 118 lat. Upływ czasu, a także dwie wojny światowe odcisnęły swoje namacalne piętno na stanie technicznym budynków należących niegdyś do Paulinów. Na początku lat 90 XX w. stan klasztoru jak i samej świątyni był fatalny. Na szczęście wraz z obaleniem systemu komunistycznego w Polsce realny stał się powrót Paulinów do Włodawy. W lipcu 1993 r. ojcowie odzyskują swój kościół i część klasztoru. W 1999 r. w ich rękach jest już cały obiekt. Szybko ruszają niezbędne prace remontowe. Na pierwszy ogień idzie klasztor, potem świątynia. Renowacja kościoła kończy się dopiero jesienią 2012 r.. W ten sposób po prawie 300 latach od swojego powstania, świątynia odzyskuje swój pierwotny blask. Za sprawą tego zasłużonego „liftingu”, kościół pw. św. Ludwika może cieszyć dzisiaj oczy nie tylko lokalnych parafian, ale także turystów z całej Polski odwiedzających przygraniczną Włodawę.


Źródła:
www.wlodawa.paulini.pl/69,Historia-Parafii
www.pan-ol.lublin.pl/wydawnictwa/TArch6/Bialkiewicz.pdf


[zmiń]

Lokalizacja na mapie

Współrzędne geograficzne w formacie Lat/Lng

Latitude: 51.546336715950325
Longitude: 23.55792760848999
Współrzędne w formacie DMS:

N: 51°32'46"
E: 23°33'28"

Aplikacja mobilna
Kalendarz
Jak daleko to jest?

Mapa dojazdu Jezioro Białe Okuninka

Jezioro Białe w Okunince


Lat: 51.501741
Lng: 23.540396
N: 51°30'6"
E: 23°32'25"


Znajdź nas na Facebooku


Banery reklamowe

baner


Losowa Galeria


Włodawa zimą
zobacz całą galerię